Dona

Pierwsza pomoc

Jako opiekunowie Naszych podopiecznych czworonogów, musimy być świadomi, że mogą zdarzyć się sytuacje, od których nie jesteśmy w stanie ustrzec Naszego pupila, mamy tutaj na myśli nieszczęśliwe wypadki. Co więc zrobić gdy Naszemu psiakowi przydarzy się nieszczęście?

Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi co każdy z Nas może zrobić zanim uda się przewieźć zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej.

Pamiętać jednak musimy, że w sytuacjach stresowych i bólowych zwierzę może zachować się agresywnie. Są to reakcje obronne dlatego ważne jest również zachowanie wszelkich środków ostrożności przy udzielaniu pierwszej pomocy, m.in. kaganiec – jeśli jest oczywiście pod ręką, lub jakakolwiek linka czy sznurek umożliwiający założenie prowizorycznego zabezpieczenia na pysk zwierzaka. Czynność ta jednak jest niedopuszczalna w przypadku gdy do czynienia mamy z obrażeniami okolicy pyska, a także przy wymiotach przy zatruciach.

Sytuacje w, których najczęściej udzielamy pierwszej pomocy:


Krwotoki – gdy krwawienie jest stosunkowo niewielkie – ranę należy zdezynfekować, opatrzyć sterylną gazą, a następnie założyć opaskę uciskową – np. bandaż, lub po prostu materiałem, który mamy w obecnej chwili pod ręką.

Natomiast gdy do czynienia mamy z krwawieniem tętniczym (krew jest koloru jasnoczerwonego, tryska pulsacyjnie) – musimy zatamować krwawienie sterylnym gazikiem i uciskać ranę przez ok 6 minut. W razie potrzeby dołożyć większą ilość materiału opatrunkowego i założyć opaskę uciskową (tak jak w przypadku mniejszego krwotoku) i natychmiast przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii.

Gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie założyć opatrunku, lub mimo uciskania rana nie przestaje krwawić można dodatkowo założyć opaskę uciskową powyżej miejsca zranienia o szerokości ok 9cm, lecz pamiętać musimy, że maksymalny czas noszenia takiej opaski nie powinno przekroczyć 30 minut.

W różnych wypadkach może dojść również do krwotoków wewnętrznych i tutaj musimy być czujni – na taki krwotok wskazywać może powiększenie się obrysu brzucha, trudności w oddychaniu czy też bladość błon śluzowych (np. dziąsła, śluzówka oka). W tym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

W przypadku zatrzymania akcji serca należy wykonać masaż serca, którego etapy zostały zilustrowane na zamieszczonym w artykule obrazku.

Zadławienia – gdy nasz pupil jest tzw. odkurzaczem i zjada wszystko co staje na jego drodze może dojść do sytuacji, w której dojdzie do zadławienia się czy to kawałkiem patyka czy też jedzenia.

W takiej sytuacji musimy działać szybko – należy otworzyć pysk, wyciągnąć język i dokładnie obejrzeć jamę ustna i gardło oraz jeśli to możliwe wyciągnąć zalegające ciało obce.
Możemy wykonać chwyt Heimlicha by pomóc zwierzęciu wykrztusić zalegającą rzecz – chwyt ten został opisany na ilustracji.

Gdy jednak jest to niemożliwe należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Złamania i zwichnięcia – w tym przypadku musimy używając np kawałka patyka lub innej dość sztywnej rzeczy unieruchomić złamaną kończynę( unieruchomić należy też 2 sąsiednie stawy poniżej i powyżej miejsca złamania) oraz zabezpieczyć ją gazikiem i bandażem, lub po prostu dostępnym pod ręką kawałkiem materiału. Następnie przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii, uważając by złamana kończyna była odpowiednio unieruchomiona. Jeśli natomiast złamanie jest otwarte to w pierwszej kolejności przechodzimy do dezynfekcji rany oraz zatamowania krwawienia, a następnie do usztywnienia kończyny. W przypadku zwichnięcia stawu – usztywniamy zwichnięty staw oraz dwie sąsiadujące z nim kości, a następnie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.

Użądlenia – staramy się usunąć żądło, następnie dezynfekujemy ranę i przykładamy zimny okład np. lód czy też mrożonki owinięte w szmatkę co pomoże tymczasowo złagodzić ból. Jeśli natomiast wystąpią trudności w oddychaniu czy utrzymująca się opuchlizna, wysypka lub świąd należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii gdyż mogą być to objawy uczulenia.

Bez kontaktu z lekarzem weterynarii nie należy podawać zwierzętom ludzkich leków, mimo dobrych intencji może mieć to bardzo poważne następstwa nawet zagrażające życiu psa lub kota!

1pomoc
prowizoryczny kaganiec, źródło Poradnik opiekuna PIES, G. Meadows, E. Flin