Schroniska i tzw. „kociarnie” pękają w szwach.
Niekontrolowane rozmnażanie się kotów i brak odpowiedzialności ze strony ludzi niestety doprowadza do umieszczania tych zwierząt w schroniskach.
Czy koty ze schroniska są „gorsze”? NIE!!
Potrzebują tylko to szansy i odrobiny miłości. Dzięki tobie porzucony zwierzak zacznie swoje życie na nowo! Warto!
Po prostu nie miały w swoim życiu tyle szczęścia na jakie zasługują. Czekają w klatkach na ludzi, którzy będą w stanie zapewnić im wymaganą opiekę, dom i przede wszystkim MIŁOŚĆ.
Koty trafiają do schronisk z różnych powodów:
-
Starsze koty zostają niekiedy oddane przez dotychczasowych opiekunów z różnych względów indywidualnych (niedogadywanie się z innymi zwierzakami, irytuające zachowania, agresja, brak czasu na opiekę, czy nawet choroba/śmierć właściciela)
-
Kocięta często porzucane się zaraz po urodzeniu, ponieważ nieodpowiedzialny opiekun nie poddał ich matki zabiegowi sterylizacji.
-
Wolno żyjące koty odławiane są też przez służby miejskie.
Niezależnie od przyczyny, pobyt w schronisku to dla mruczącego czworonoga ogromna trauma. W każdej placówce w kociarni przebywa kilkudziesiąt kotów. Są to zwierzęta terytorialne które, bardzo źle znoszą tego typu warunki.
Zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach mruczącego czworonoga? Nie kupuj – adoptuj.
W tym artykule przedstawiamy parę argumentów, dlaczego warto dać dom kotu ze schroniska.
1. Ratujesz mu życie
Ten argument nie jest przesadzony- tak jest naprawę. Żadne schronisko/ fundacja/przytulisko nie zapewni kociakowi takich warunków, które znajdzie w prawdziwym domu. Adoptując kota ze schroniska zapewniamy mu „nowy start” w życiu.
Wbrew panującej powszechnie opinii, koty przywiązują się do ludzi i najlepiej czują się w ich towarzystwie. W schronisku niestety ta potrzeba nie jest im zapewniona (mimo obecności wolontariuszy, z którymi mają tylko ograniczony kontakt) co bardzo negatywnie oddziałuje na ich psychikę – taki kot boi się, jest apatyczny, wycofany. Z czasem te odczucia pogłębiają się co nie znaczy, że nie są odwracalne. Nawet najbardziej strachliwy kociak w nowym domu (oczywiście nie od razu) odzyska radość życia.
Adoptując kota ze schroniska wpływasz na JAKOŚĆ i DŁUGOŚĆ jego życia!
W schronisku ze względu na dużą liczbę zwierząt niemożliwe jest dopasowanie odpowiedniej diety dla potrzeb danego zwierzaka. Domowe koty mogą liczyć na indywidualnie zbilansowaną dietę dostosowaną do potrzeb i stanu zdrowia zwierzaka.
2. Gwarantowana wdzięczność
Na początku adoptowane koty mogą być przerażone i nie ufne, jednak z czasem proporcjonalnie do poświęcanego im czasu otwierają się na człowieka i towarzyszą mu na każdym kroku. Jest to niezwykły rodzaj wdzięczności jaką kot potrafi obdarzyć człowieka.
Codzienna zabawa czy karmienie to czynności dzięki którym będziecie mogli zbudować wspólną więź dlatego nie bagatelizujcie tak prostych czynności! Szczególnie w pierwszych dniach pobytu kota w nowym domu.
Kot adoptowany ze schroniska nie jest jedynym szczęściarzem w tej sytuacji, Ty również wygrywasz! Zyskujesz oddanego, wspaniałego przyjaciela na długie lata!
3. Mamy świadomość jego charakteru.
Decydując się na adopcję kota ze schroniska masz możliwość zadecydować jaki koci charakter ci odpowiada, szczególnie jeśli chodzi o koty dorosłe i starsze. Wolontariusze i pracownicy schroniska znają dane zwierzę i mogą udzielić informacji na temat ich temperamentu i ulubionych zachowań. Przebywając ze zwierzakiem mogą poznać jego charakter, lęki czy ewentualne problemy behawioralne.
4. Dajesz dobry przykład
Kiedy decydujesz się na adopcję kota ze schroniska dajesz dobry przykład innym, jednocześnie zachęcając ich do podobnego czynu to bardzo istotne ponieważ setki a nawet tysiące zwierząt czekają na nowy dom. Dodatkowo pomagasz w zwalczaniu bezdomności zwierząt, która jest ogromnym problemem!