Jako opiekunowie Naszych podopiecznych czworonogów, musimy być świadomi, że mogą zdarzyć się sytuacje, od których nie jesteśmy w stanie ustrzec Naszego pupila, mamy tutaj na myśli nieszczęśliwe wypadki. Co więc zrobić gdy Naszemu psiakowi przydarzy się nieszczęście?
Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi co każdy z Nas może zrobić zanim uda się przewieźć zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej.
Pamiętać jednak musimy, że w sytuacjach stresowych i bólowych zwierzę może zachować się agresywnie. Są to reakcje obronne dlatego ważne jest również zachowanie wszelkich środków ostrożności przy udzielaniu pierwszej pomocy, m.in. kaganiec – jeśli jest oczywiście pod ręką, lub jakakolwiek linka czy sznurek umożliwiający założenie prowizorycznego zabezpieczenia na pysk zwierzaka. Czynność ta jednak jest niedopuszczalna w przypadku gdy do czynienia mamy z obrażeniami okolicy pyska, a także przy wymiotach przy zatruciach.
Sytuacje w, których najczęściej udzielamy pierwszej pomocy:
KRWOTOKI– gdy krwawienie jest stosunkowo niewielkie – ranę należy zdezynfekować, opatrzyć sterylną gazą, a następnie założyć opaskę uciskową – np. bandaż, lub po prostu materiałem, który mamy w obecnej chwili pod ręką.
Natomiast gdy do czynienia mamy z krwawieniem tętniczym (krew jest koloru jasnoczerwonego, tryska pulsacyjnie) – musimy zatamować krwawienie sterylnym gazikiem i uciskać ranę przez ok 6 minut. W razie potrzeby dołożyć większą ilość materiału opatrunkowego i założyć opaskę uciskową (tak jak w przypadku mniejszego krwotoku) i natychmiast przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii.
Gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie założyć opatrunku, lub mimo uciskania rana nie przestaje krwawić można dodatkowo założyć opaskę uciskową powyżej miejsca zranienia o szerokości ok 9cm, lecz pamiętać musimy, że maksymalny czas noszenia takiej opaski nie powinno przekroczyć 30 minut.
W różnych wypadkach może dojść również do krwotoków wewnętrznych i tutaj musimy być czujni – na taki krwotok wskazywać może powiększenie się obrysu brzucha, trudności w oddychaniu czy też bladość błon śluzowych (np. dziąsła, śluzówka oka). W tym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.
W przypadku zatrzymania akcji serca należy wykonać masaż serca, którego etapy zostały zilustrowane na zamieszczonym w artykule obrazku.
ZADŁAWIENIA– gdy nasz pupil jest tzw. odkurzaczem i zjada wszystko co staje na jego drodze może dojść do sytuacji, w której dojdzie do zadławienia się czy to kawałkiem patyka czy też jedzenia.
W takiej sytuacji musimy działać szybko – należy otworzyć pysk, wyciągnąć język i dokładnie obejrzeć jamę ustna i gardło oraz jeśli to możliwe wyciągnąć zalegające ciało obce.
Możemy wykonać chwyt Heimlicha by pomóc zwierzęciu wykrztusić zalegającą rzecz – chwyt ten został opisany na ilustracji.
Gdy jednak jest to niemożliwe należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.
ZŁAMANIA I ZWICHNIĘCIA– w tym przypadku musimy używając np kawałka patyka lub innej dość sztywnej rzeczy unieruchomić złamaną kończynę( unieruchomić należy też 2 sąsiednie stawy poniżej i powyżej miejsca złamania) oraz zabezpieczyć ją gazikiem i bandażem, lub po prostu dostępnym pod ręką kawałkiem materiału. Następnie przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii, uważając by złamana kończyna była odpowiednio unieruchomiona. Jeśli natomiast złamanie jest otwarte to w pierwszej kolejności przechodzimy do dezynfekcji rany oraz zatamowania krwawienia, a następnie do usztywnienia kończyny. W przypadku zwichnięcia stawu – usztywniamy zwichnięty staw oraz dwie sąsiadujące z nim kości, a następnie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
UŻĄDLENIA– staramy się usunąć żądło, następnie dezynfekujemy ranę i przykładamy zimny okład np. lód czy też mrożonki owinięte w szmatkę co pomoże tymczasowo złagodzić ból. Jeśli natomiast wystąpią trudności w oddychaniu czy utrzymująca się opuchlizna, wysypka lub świąd należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii gdyż mogą być to objawy uczulenia.
Bez kontaktu z lekarzem weterynarii nie należy podawać zwierzętom ludzkich leków, mimo dobrych intencji może mieć to bardzo poważne następstwa nawet zagrażające życiu psa lub kota!